Landschapsonderhoud rondom Ouddorp
Vanaf eind oktober zijn mensen van de firma Mata hard bezig met het landschapsonderhoud rondom Ouddorp. Georganiseerd door de gemeente Goedereede en met subsidie van het Ministerie van Landbouw en Visserij wordt ongeveer 8 l(m. zandwal opgeknapt en wordt een aantal poelen gegraven.
De gemeente Goedereede heeft onlangs een Landschapsbeleidsplan opgesteld. Hierin wordt aangegeven welke onderdelen van het landschap belangrijk zijn en op welke manier ze onderhouden kunnen worden. De zandwallen van Ouddorp nemen in het plan een heel belangrijke plaats in. Nergens in Nederland komen dergelijke zandwallen voor en ze zijn niet alleen landschappelijk aantrekkelijk, ook voor de natuur zijn de hoogten belangrijk. Aan sommige zandwallen wordtjuist geen onderhoud verricht. Zodoende ontstaat er in de braamstruiken, de iepen of de eiken broedgelegenheid voor diverse vogelsoorten. Bij andere zandwallen worden de woekerende bramen en grote overhangende eiken juist verwijderd zodat andere soorten planten een kans krijgen. Onder deze soorten zijn veel aantrekkelijke bloeiers zoals het zandblauwtje, muizeoortje en klaprozen. En doordat er weer meer bloeiende planten aanwezig zijn is er ook weer meer voedsel voor bijvoorbeeld vlinders.
Een ander belangrijk onderdeel van het landschap vormen de veedrinkpoelen. Vroeger waren er veel meer „koeiepit ten" op Goeree dan tegenwoordig. Er waren lang niet zoveel weidepompen aanwezig als vandaag de dag en voor drinkwater waren de koeien aangewezen op een door boeren gegraven koeiepit. Niet alleen de koeien hadden daar voordeel bij, ook kikkers, salamanders en padden gebruikten de poelen. Het feit dat alle amfïbieën tot de beschermde diersoorten behoren geeft al aan hoe belangrijk koeiepitten zijn. Op Goeree komt overigens naast de vrij algemene soorten ook een vrij zeldzame soort voor, de rugstreeppad.
De veedrinkpoelen moeten wel regelmatig onderhouden worden om hun waarde te behouden. De beplanting die rond de poelen staat moet regelmatig gesnoeid worden zodat de zon het water kan verwarmen. Verder moet te uitbundige waterplantengroei worden tegengegaan door in september met een hark de planten te verwijderen.
Door het werk wat nu aan het landschap verricht wordt blijft de omgeving van Ouddorp aantrekkelijk. Verschillende plant en diersoorten zijn er mee gebaat en niet alleen de inwoners vanOuddorp maar ook de recreanten kuimen zo van het landschap blijven genieten. HetMinisterie van Landbouw en Visserij stelt ook aan particulieren subsidie beschikbaar voor het regelmatig onderhouden van zandwallen en poelen.
Voor meer informatie over deze subsidiemogelijkheid, officieel de Regeling Onderhoudsovereenkomsten Landschapselementen (ROL) genoemd kunt u bellen met het Consulentschap voor Natuur, Milieuen Faunabeheer te Den Haag, tel. 070 624611, tst. 2116/2138.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 23 december 1987
Eilanden-Nieuws | 28 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van woensdag 23 december 1987
Eilanden-Nieuws | 28 Pagina's