De levensboom gekliefd
Anna is profetes. Wie haar moeder is, weten we niet, maar haar vader heette Fanuël.
‘En er was Anna, een profetes…’. Lukas 2:36a
Fanuël is de Griekse vorm van ‘Pniël’. En Pniël betekent: ‘Aangezicht van God’. Sommigen veronderstellen dat Fanuël God heeft gezien, van aange- zicht tot aangezicht. Anna zou dan een bekeerde vader hebben gehad, iemand die ook genade had gekend in zijn leven. Maar meer dan een veronderstelling kan dit niet zijn. Bijbelse namen geven niet altijd een Bijbels hart.
Anna komt uit de stam van Aser, schrijft Lukas. Dat valt dan opeens weer erg tegen. Aser was een van de zonen van Jakob. In het Oude Testament was Aser een onbeduidende stam, die materieel wel rijk gezegend was: ‘Van Aser, zijn brood zal vet zijn; en hij zal koninklijke lekkernijen leveren’ (Gen. 49:20). En in Deuteronomium 33 vers 24 lezen we: ‘En van Aser zeide hij: Aser zij gezegend met zonen; hij zij zijn broederen aangenaam en dope zijn voet in olie’. Die mensen uit de stam van Aser leefden van de koophandel. Het ging hen voor de wind en ze kwamen niets te kort. Maar het ging hen vooral om aards genot en vergankelijk geluk. Veel goeds is er over Aser niet te zeggen.
Hoewel, ook onder hen hebben sommigen zich voor God in het stof gebogen: ‘Evenwel verootmoedigden zich sommigen van Aser....’ (2 Kronieken 30:11a).
Apart genomen
Wat we inmiddels weten van Anna is al heel wat: Ze is een vrouw met genade, ze is een profetes, haar vader heette Fanuël en ze stamt uit de stam van Aser. Ze komt uit het hoge noorden dus. In Jeruzalem heeft God Anna apart genomen.
Als Lukas in enkele pennenstreken Anna’s afkomst bekend heeft gemaakt, komt hij wat dichterbij. Hij gaat iets meer zeggen over Anna zelf. Wie is die vrouw zelf? ‘Deze was tot groten ouderdom gekomen, welke met haar man zeven jaren had geleefd van haar maagdom af. En zij was een weduwe van omtrent vier en tachtig jaren’ (Luk. 2:36b, 37a).
Anna is dus oud en ze is weduwe. Ze is 84 jaar en is maar zeven jaar getrouwd geweest. Dat is zeker voor die tijd uitzonderlijk oud. Er zijn ook verklaarders die deze mededeling anders lezen: Anna is niet 84 jaar oud, maar is al 84 jaar weduwe. In dat geval is ze nog een stuk ouder geweest, royaal boven de 100 jaar. Maar erg voor de hand ligt deze uitleg niet.
Anna is oud. Wat haar leeftijd betreft, gebruikt Lukas hier dezelfde uitdrukking als bij Zacharias en Elisabet, die ‘beiden ver op hun dagen gekomen waren’ (Luk.
1:7b). De uitdrukking wordt bij Anna echter nog in sterkere zin gebruikt, dus ze zal nog ouder zijn geweest dan Zacharias en Elisabet. Ze is zeer oud, 84 jaar, of nog ouder.
Anna is vroeg weduwe geworden. Haar huwelijksleven was als een schaduw voorbijgegaan. Maar ze is niet voor de tweede maal getrouwd. Ze is weduwe gebleven. Over kinderen lezen we niets. Anna is nooit moeder geworden. Alleen is ze achtergebleven.
De levensboom gekliefd
Wat een weduwe doormaakt, weten alleen de weduwen. Zij weten van dit leed dat nooit meer overgaat. Het is een zwaar kruis. Een weduwe heeft ooit een man leren kennen, heeft een blijde trouwdag meegemaakt, heeft een huwelijksleven gekend, maar heeft ook aan het graf van haar man gestaan. De levensboom is gekliefd. Een halve boom is blijven staan.
Zo is een weduwe, als een gekliefde boom, vol rouw en droefenis. Naómi wist wat het was. ‘Noem mij maar Mara’, zei ze. Iedere weduwe maakt zo’n ‘mara’ door, grote bitterheid. Het verdriet is groot, het gemis is vaak ‘bitter’. Een weduwe staat overal alleen voor, dat was zeker in die dagen het geval. Zo was ook Anna, een eenzame weduwe. Maar Anna heeft mogen weten dat Hij Die woont in ’t hemelhof, weduwen haar recht verschaft en streng haar onderdrukkers straft. Anna was niet te beklagen, ze was te benijden.
Haar man was ze verloren, maar haar Maker was haar Man geworden, ‘Heere der heirscharen’ is Zijn Naam. Hij laat haar niet omkomen, niet in dure tijd, niet in hongersnood en niet in eenzaamheid.
(wordt vervolgd)
J. van ’t Hul, Lieren
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 7 januari 2021
De Saambinder | 16 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van donderdag 7 januari 2021
De Saambinder | 16 Pagina's