Bestemde tijd
Het is bijzonder hoe oude Bijbelwoorden in onze eigen tijd spreken. In Prediker 3 wordt getekend dat alles een bestemde tijd heeft. Dat er een tijd is om geboren te worden en een tijd om te sterven, een tijd om te wenen en een tijd om te lachen, een tijd om te omhelzen en een tijd om verre te zijn van omhelzen – afstand te houden.
In het tiende coronadebat in de Kamer ben ik begonnen met een verwijzing naar deze woorden. Een tijd om afstand te houden – dat is waar we nu volop mee te maken hebben. Als die knuffel met opa en oma ineens niet meer kan. Als die bruiloft, die begrafenis, zo anders gaat dan we gewend waren. Die ‘anderhalvemetersamenleving’ moet daarom geen dag langer duren dan nodig is. Wij pleiten voor maatwerk. Geen pakhuis vol regels, maar duidelijke kaders, waarbinnen de samenleving zijn eigen verantwoordelijkheid kan nemen. Het is aangrijpend dat zoveel mensen het door deze coronacrisis moeilijk hebben. Veel ondernemers zijn hierdoor diep in de zorgen gekomen. Chris Stoffer neemt hun ervaringen steeds mee in de debatten over het economisch steunpakket. Maar ook de schade voor het samenleven is groot. Bij een werkbezoek aan woonzorgcentrum d’ Amandelhof merkte ik weer hoe het erin heeft gehakt voor oudere mensen en hun dierbaren dat het bezoek onmogelijk was, of ingeperkt. Gelukkig zijn hierin verruimingen gekomen.
KERKEN
Veel aandacht besteden we vanuit de SGP steeds aan de kerken. Het gaat ons zeer aan het hart dat de kerkdiensten zo ingeperkt zijn. Dat doet extra pijn als er in Amsterdam op 2 e Pinksterdag massaal mensen op de been komen voor een demonstratie, en afstandsregels er kennelijk ineens niet meer zo toe doen. Een vast maximum bezoekersaantal voor kerkdiensten van 30 of 100 is veel te beperkend voor grotere gemeenten. Mensen kunnen dan in geen weken naar een kerkdienst. Dat is onverteerbaar, juist nu van alles en nog wat weer kan. Daarom blijven wij veel energie steken in het bepleiten van verruiming. Daar is het nu de bestemde tijd voor.
DRIEVOUDIG SNOER
Het was een verrassing dat aan het slot van het coronadebat tijdelijk minister van Rijn reageerde door ook een woord uit de Prediker aan te halen: het drievoudig snoer dat niet gemakkelijk gebroken wordt. Inderdaad een mooi beeld, juist ook in deze crisis. Twee is beter dan een: in moeilijke tijden hebben we elkaar nodig. Maar er is in dat sterke touw nog een derde kabel. De wijze Salomo is er zich ook van bewust dat er een God is Die boven de tijden staat. Dat maakt niet onverschillig, maar het geeft wel ontspanning en moed.
We nemen verstandige voorzorgsmaatregelen, maar proberen niet krampachtig elke onzekerheid en elk risico koste wat het kost uit te bannen.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 1 juni 2020
De Banier | 32 Pagina's
