Extreme gruweldaden
In De Saambinder schreef ds. M.L. Dekker twee artikelen vanuit zijn ervaringen in Israël gedurende de oorlog met Hamas. Vanwege het belang van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten willen we vanuit het Deputaatschap voor Israël een serie achtergrondartikelen plaatsen om tot nadenken te stemmen.
Het is niet de bedoeling om ons op politiek gebied te begeven. De vraag is wel hoe we de oorlog tussen Israël en Hamas moeten duiden. Hoe staat het heden in relatie tot het verleden en de toekomst? Is dit een geestelijke strijd, of gaat de strijd slechts over een stukje territorium? En als het slechts om een stukje land gaat, waarom is er dan sprake van zulke wreedheden?
De huidige oorlog ontstond door een brute inval van Hamas in Israël. Er was al jarenlang sprake van dagelijkse schermutselingen tussen Hamas en Israël, maar wat op 7 oktober bij de grens van Gaza gebeurde, was een dieptepunt. De media berichtten dat mannen, vrouwen en kinderen werden gedood. Vrouwen werden verkracht. Baby’s werden onthoofd. Israëlische burgers werden naar Gaza gedeporteerd, waaronder zelfs een overlevende van de Holocaust en gehandicapten. Hamas-schutters hebben kinderen ‘geëxecuteerd’ die met hun handen waren geboeid, zo zei de Israëlische premier Netanyahu tijdens een toespraak. Hij vergeleek deze daden met die van de Islamitische Staat (IS). Een Franse verslaggever die werd toegelaten tot de plaats waar Israëlische deskundigen de lijken onderzoeken van de slachtoffers schreef: ‘Volgens onderzoek werd een groot aantal slachtoffers levend verbrand. Van oude mannen werden vingers en voeten afgehakt voordat ze werden gedood. Andere mensen zijn onthoofd met een bijl. Veel vrouwen werden naakt aangetroffen, verkracht voordat ze werden afgeslacht. Er werd een zwangere vrouw ontdekt met een opengesneden buik en een eruit gescheurde foetus; mannen met inwendige organen die uit de maag steken’.
Onmenselijke misdaden
Zoals de geallieerden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog de pers meenamen naar de concentratiekampen om de Holocaust te tonen, nodigde het Israëlische leger de pers uit om getuige te zijn van de onmenselijke misdaden in de kibboets Kfar Aza. Hier zijn tientallen burgers letterlijk afgeslacht. Bijna alle bewoners zijn gedood. Doorzeefd met kogels of afgeslacht met messen. Bij de vele slachtoffers ook een veertigtal baby’s en jonge kinderen. Een kind dat nog probeerde te vluchten, werd in de rug geschoten. Anderen kwamen om in hun huis omdat handgranaten naar binnen werden gegooid. Eerder werden ook al meer dan honderd lichamen gevonden in de kibboets Be’eri, een zelfvoorzienende boerengemeenschap met duizend inwoners in de buurt van Gaza.
Vanwaar deze extreme gruwelijkheden van Hamas? Een van mijn ouderlingen wees erop dat in de berichtgeving van de media rondom de oorlog in het Midden-Oosten dit belangrijke element wordt gemist. Er is wel partijvorming, waarbij de situatie in de Gazastrook bij velen ook pro-Palestijnse sympathie oproept. Maar wat staat er eigenlijk op het spel?
Paus Benedictus XVI haalde op 12 september 2006 in een gastcollege voor de universiteit van Regensburg een quote aan van een Byzantijnse keizer tegenover een islamitische gesprekspartner: ‘Laat mij zien wat Mohammed voor nieuws heeft gebracht en je zult er slechts slechte en onmenselijke dingen vinden, zoals zijn gebod om het geloof dat hij predikte te verspreiden met het zwaard’.
We roepen in herinnering de geschiedenis van de kruistochten. Verschrikkelijke dingen zijn er gebeurd omdat men meende het geloof door middel van het zwaard te moeten verbreiden. Wie dit in ogenschouw neemt, kan niet ontkennen dat het hier toch gaat om een geestelijke strijd van de zijde van Hamas. Omdat men meent dit vanuit het geloof te mogen doen, zullen onderhandelingen niet veel oplossen. In de theologie van het zwaard is geen genade voor ongelovigen. Verkrachting wordt gezegd eigen schuld te zijn, omdat ongelovige vrouwen moslims in verleiding brengen. Om deze strijd te duiden, is het goed om oog te hebben voor de motieven die meespelen. Voor Israël ligt nog altijd een geestelijke belofte vanuit onder meer Romeinen 9-11. Deze strijd behoeft niet met militaire wapens gestreden te worden.
wordt vervolgd
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 2 november 2023
De Saambinder | 24 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van donderdag 2 november 2023
De Saambinder | 24 Pagina's